Kehittyvä Hamina –yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on edistää Haminan elävyyttä ja viihtyisyyttä sekä toimia yritysten ja yhteisöjen toimintamahdollisuuksien kehittäjänä.

Osaamista vai tutkintoja?

Suomi puskee eteenpäin – ei aina osaaminen – vaan tutkinnot edellä: ylempi korkeakoulututkintotodistus edustaa tänä päivänä samaa, mitä entisajan puoluepoliittinen jäsenkirja; se mahdollistaa työskentelyn lähestulkoon missä asiantuntija- ja johtoasemassa tahansa. Suoritetun tutkintoalan ei tarvitse välttämättä edes myötäillä työnkuvan sisältöä. Tämän, osittain keinotekoisestikin ylläpidetyn kehityssuunnan, voidaan nähdä johtavan siihen, että persoonakohtaisia, työnkuvan onnistuneen hallinnan ja suorittamisen kannalta oleellisia vahvuuksia väheksytään tai suorastaan mitätöidään tutkinnon kustannuksella. Ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneissa nähdään vertaansa vailla olevaa ylimaallisuutta; mittaamattoman arvokasta asioiden ja tilanteiden hahmottamisen sekä ongelmanratkaisun ja johtamisen kykyä.

No, vain hullu jättää hakematta: lisähaku syksyllä 2017 alkaviin koulutuksiin käynnissä

https://www.xamk.fi/koulutus/tutkinto-yamk/

https://opintopolku.fi/wp/ammattikorkeakoulu/Liity jäseneksi Kehittyvään Haminaan!

Kehittyvä Hamina ry

Kehittyvä Hamina –yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on edistää Haminan elävyyttä ja viihtyisyyttä sekä toimia yritysten ja yhteisöjen toimintamahdollisuuksien kehittäjänä.


Ota yhteyttä

Kehittyvä Hamina ry
Mervi Visuri, puheenjohtaja
Puhelin 040 536 1867
kehittyvahamina(at)gmail.com

Löydät meidät myös

Tilaa uutiskirje!