Kehittyvä Hamina –yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on edistää Haminan elävyyttä ja viihtyisyyttä sekä toimia yritysten ja yhteisöjen toimintamahdollisuuksien kehittäjänä.

Koska minä sanon niin!

Otsikon mukainen vastaus alaisen esittämään kysymykseen saattoi joskus riittää. Mutta maailmalla ovat puhaltaneet jo pitkään uudet tuulet; autoritäärisen johtamisen on todettu olevan vain käskyttämistä ja siten molemmin puolisen kehittymisen suurin este. Tänä päivänä johtamiskulttuurin kultainen kulmakivi löytyy vuorovaikutuksellisuudesta.

Hyvä johtajuus edellyttää nykyään monipuolista itsensä kehittämistä - ja nimenomaan alaisten hyväksi, sillä paras lopputulos syntyy yhteistyönä: johtajan ei tarvitse hallita alaisensa työtä; riittää, että hän on kiinnostunut siitä ja tunnistaa sekä tunnustaa työn tärkeyden kokonaiskuvassa. Mutta pitäisikö johtajan olla kiinnostunut myös alaisensa henkilökohtaisesta elämästä? Vähintäänkin se olisi kohteliasta. Lisäksi se sopivissa määrin edesauttaa mutkatonta vuorovaikutusta sekä välitöntä työpaikkailmapiiriä.

Muutos pelottaa useimpia ihmisiä. Työpaikkamuutos pelottaa lähes kaikkia. Mutta kuinka moni yrityselämän/organisaation muutosprosessi on epäonnistunut siksi, että johto itse ei uskalla muuttua?

Kehity johtajana: https://ekami.fi/johtamisen-erikoisammattitutkinto

Teksti: Pia Puheloinen

Liity jäseneksi Kehittyvään Haminaan!

Kehittyvä Hamina ry

Kehittyvä Hamina –yhdistyksen toiminnan tarkoituksena on edistää Haminan elävyyttä ja viihtyisyyttä sekä toimia yritysten ja yhteisöjen toimintamahdollisuuksien kehittäjänä.


Ota yhteyttä

Kehittyvä Hamina ry
Mervi Visuri, puheenjohtaja
Puhelin 040 536 1867
kehittyvahamina(at)gmail.com

Löydät meidät myös

Tilaa uutiskirje!